ردیف تاریخ تصویر موضوع ادامه
1 1392/4/4 مدیریت ریسک خدمات مالی با علم اکچواری

مدیریت ریسک خدمات مالی با علم اکچواری

ریحانه جناتی

رئیس اداره اکچواری

بیمه سامان

اکچواري علمي است که با اتکا به نظريه‌ي احتمالات و در نظر گرفتن ارزش زماني پول، وقایع مالي را مدل کرده و امکان پيش‌بيني نتايج احتمالي حاصل از اين اقدامات را فراهم مي‌سازد. از يک ديدگاه علم اكچواري به عنوان ابزاري براي مديريت ريسك به حساب مي‌آيد. اکچواري با بهره گیری از روش های محاسبه‌ي ريسك، روند و نتایج یک عملیات مالی را پیش بینی می کندو از اين رو، مي‌توان اکچواري را به عنوان مرجع اصلي فعاليت‌هاي مالي قلمداد کرد. اين ويژگي باعث گرديده تا امروزه شاهد حضور گسترده‌ي اين علم در صنایع پولی و مالی از جمله صنعت بيمه باشيم.

به طور مشخص، اکچوارها از علم رياضي و آمار براي حل مسائل و مشکلات مالي استفاده مي‌کنند. آن‌ها با ارزيابي پيامدهاي مالي ناشي از اتفاقاتي که ممکن است در آينده رخ دهند، سازمان‌ها را در مديريت ريسک‌هاي برآمده از اين حوادث اقتضايي ياري مي‌کنند. به علاوه، اکچوارها با ارزيابي و پيش‌بيني احتمال بروز اين نوع اتفاقات، ريسك‌هاي گريزناپذير را شناسايي کرده و راهكارهاي مناسب براي مدیریت آن‌ها را ارائه مي‌دهند. متخصصين اکچواري با محاسبه و برآورد احتمال وقوع حوادث و پيش‌بيني اندازه و شدت پيامدهاي حاصل از اين حوادث به کمينه کردن زیان‌هاي مالی مي‌پردازند. در واقع، اکچوارها با تمرکز بر مدیریت ریسک کمک شایانی به اخذ تصميمات کارا و اثربخش توسط مدیران صنایع مالی مي‌کنند و بدين ترتيب زمينه را براي بقا و پيشرفت بلندمدت کسب و کار آماده مي‌سازند.

اکچواری در تمامی کسب و کارهاي ارائه‌دهنده‌ي خدمات مالی، نظير صنعت بيمه و بانکداري، شرکت‌های اتکایی و شرکت‌های مشاوره‌ای کاربرد دارد. اين رشته به عنوان هسته‌ي اصلی مدیریت ریسک محسوب می‌شود و در حوزه‌های مختلف از آن به عنوان مبناي تمامی کسب و کارهای خدمات مالی بهره مي‌جويند.

در صنعت بانکداری اکچوار‌ها نقش به‌سزایی در استقرار مدیریت سرمایه، حفظ توانگری مالی و کنترل و کاهش ریسک دارند. در اين صنعت، متخصصين اکچوار با صورتبندي مدل‌هاي تحلیلی مختلف بانک‌ها را در کسب سود بيش‌تر و کاهش زيان‌هاي ناشي از ريسک‌هاي مالي ياري مي‌رسانند. به عنوان مثال، يک اکچوار با ارزیابی حساب مشتریان ميزان سودآوري آنان را براي بانک تخمين مي‌زند. به علاوه، يک اکچوار بانک‌ها را در قیمت‌گذاری محصولات و بررسی میزان سودآوری آن‌ها، ارزیابی عملکرد پرتفوی سرمایه گذاری، و ارزیابی وام‌های اعطائی ياري مي‌رساند. از يک ديدگاه، مهم‌ترین فعالیت اکچوارها در بانک بررسی پروژه‌هاي سرمایه‌گذاری‌ است. در بسياري از بانک‌هاي دنيا، متخصصين اکچواري به عنوان يکي از ارکان اصلي مدیریت سرمایه‌گذاری به حساب مي‌آيند. آن‌ها با ارزيابي و پيش‌بيني ريسک‌ها و منافع ناشي از اقدامات مالي به بهبود عملکرد سرمایه‌گذاری‌ها در بانک مي‌پردازند.

در صنعت بيمه، اكچواري را مترادف با علم محاسبات فني بيمه‌ها مي‌دانند. در اين صنعت، اکچوارها در حوزه‌هايي مختلف، نظير بيمه‌هاي زندگي، غير زندگي، صندوق بازنشستگي، اتکايي فعاليت مي‌کنند و وظايف متنوعي نظير طراحي محصول جديد، پيش بيني نرخ خسارت مورد انتظار، تعيين نرخ حق بيمه، تعيين تعهدات بيمه‌گر در قبال بيمه شده‌ها، تعیین و محاسبه ذخائر فنی شرکتهای بیمه، بررسي ميزان سودآوري رشته‌هاي گوناگون، تعيين هزينه‌هاي واقعي بيمه‌گر در رشته‌هاي مختلف را بر عهده دارند. در صنعت بيمه، يک اکچوار مي‌کوشد تا با استفاده از روش‌های آماری بیمه‌گر را در تعيين نرخ‌های رقابتي و در عين حال سودآور ياري کند.

اکچوارها نقشي مهم در مديريت ريسک شرکت‌هاي بيمه بر عهده دارند. آن‌ها با بررسي و تعيين توانگري مالي بيمه‌گر، میزان توانایی پذیرش ریسک وي را شناسايي و کنترل مي‌کنند. طبق چرخه‌ي کنترل اکچواري، عوامل متعددي بر توانايي بيمه‌گر در ايجاد و نگهداري سرمايه‌ي لازم براي رويارويي با تعهدات اثر مي‌گذارند. تنوع اين عوامل و اثرات متقابل آنان بر يکديگر باعث مي‌شود تا ارزيابي توانايي بيمه‌گر براي مواجهه با تعهدات از پيش ايجاد شده با دشواري‌هاي فراواني همراه باشد. اين موضوع بر اهميت حضور اکچوار در اين چرخه و پذيرفتن نقش‌هاي گوناگون توسط وي دلالت دارد.

تماس با سامان

آدرس: تهران، خیابان خالد اسلامبولی (وزراء)، شماره ۱۲۳
کدپستی: ۱۵۱۳۸۱۳۱۱۸
تلفن مرکز ارتباط با سامان: ۸۹۴۳-۰۲۱
نمابر: ۸۸۷۰۰۲۰۴


واحد رسیدگی به شکایات و انتقادات
ایمیل: complain[at]samaninsurance[dot]ir

بیمه سامان را دنبال کنید

text